2015 Genel Seçim Simülasyonu

Bu sayfada 7 Haziran 2015 genel seçimleri için özel olarak hazırlanmış 2015 secim simülasyonü modeliyle girdiğiniz Türkiye geneli oy oranlarına göre, 7 Haziran 2015 seçimlerinde Türkiye genelinde ve 85 seçim bölgesinde seçim sonuçlarının nasıl değişebileceğini görüntüleme, 2015 seçim simülasyon modelimizin kullanımı ve işleyişi hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını öğrenme ve 2015 seçim simülasyon modelimiz ve 7 Haziran 2015 seçimi hakkında yorum yapma hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayfa arşiv amaçlı olarak sitemizde bulundurulmakta olup bugün seçim olsa sonuçların nasıl gercekleşebileceğini görmek için yeni sistemle uyumlu güncel seçim uygulamamız olan Yeni Seçim Sistemi Simülasyonu uygulamamızı kullanabilirsiniz. Şayet bu uygulamamızı beğendiyseniz sayfanın en altında yer alan sosyal medya paylaşım tuşlarıyla sayfayı sosyal medyada paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Diğer Seçim Simülasyonlarımız:

Seçim Simülasyonu Hesaplama Bloğu

Partilerin Almasını Beklediğiniz Oy Oranlarını Giriniz

Anket Sonucu Yükle:
PARTİ ADI 2011 OY % OY TAHMİNİ % FARK %
AK PARTİ
CHP
MHP
HDP
SP-BBP
BĞMSZ
DİĞER
TOPLAM

2015 Genel Seçim Simülasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfa ne işe yarıyor?

Bu sayfa sizin girdiğiniz partilerin Türkiye geneli oy oranı tahminlerine göre 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde 85 seçim bölgesi bazında hangi partinin ne kadar oy alacağını ve kaç milletvekili çıkaracağını tahmin etmeye yarıyor. Bölgelerin sonucu tahmin edilince Türkiye geneli sonucu da otomatik olarak tahmin edilmiş oluyor.

Böylelikle 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde girdiğiniz oy dağılımına göre hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağını ve bu sayının alt bölgeler bazında dağılımını görebiliyorsunuz.


Tahminlerinizde hangi seçimleri baz aldınız?

Güzel bir soru. Temel olarak 2011 yılı genel seçimlerini aldık. Ancak, 14 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre HDP oylarını düzelttik.

Peki neden 30 Mart 2014 Mahalli Seçim sonuçlarını kullanmadık? Çünkü, yeni Büyükşehir Kanunu sebebiyle hatlar karıştı, oylar karıştı. Büyükşehir olan yerlerin dışında pek sıkıntı olmayabilir belki ama Türkiyedeki seçmen sayısının önemli bir kısmını teşkil eden büyükşehirler için böyle bir sonuç yok ve ayırt etmek de imkansız. Dolayısıyla, il genel meclisi sonuçları yanıltıcı olur düçüncesiyle 2011 genel seçim sonuçlarını temel aldık.İyi de 7 Haziran 2015 genel seçimleri zaten geçmişte kalmadı mı? Bu sayfanın halen yayında olmasının ne anlamı var?

Bu sayfa sitemizin yayın hayatına başladığı sayfa olduğundan bizim için manevi değeri çok yüksek. O yüzden yeni site tasarımıyla görüntüsü uyumlu olacak şekilde sayfa görünümünü güncelledik ancak modülün işleyişini ve kaynak verilerini seçim öncesi halinde olduğu gibi bıraktık.

Ayrıca bu sayfa sitemizin simülasyon modeli algoritmasının ne denli başarılı olduğunun tescili niteliğinde olduğundan yayında tutmaya devam edeceğiz. Bu sayfada yayında olan simülasyon modelimiz 7 Haziran 2015 genel seçimleri gerçekleşmeleri veri olarak girildiğinde meclisteki 518 sandalyeyi vekillerin bilgileri de dahil olmak üzere doğru olarak tahmin etme başarısını gösterdi. Sadece 32 milletvekilini doğru tahmin edemedik. Ayrıca, hiçbir seçim bölgesinde hatalı tahmin ettiğimiz vekil sayısı 1'i aşmadı.

Eğer bugün seçim olsaydı sonuç nasıl olurdu sorusunun cevabını merak ediyorsanız 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçim verilerini baz alan ve bugün seçim olsa sonucun nasıl olacağını tahmin eden Bugün Seçim Olsa Simülasyonu sayfamızı kullanabilirsiniz.
2015 Seçim Simülasyonu Hakkında Yorum Yapın!