2016 YGS Puan ve Sıralama Hesaplama - ÖSYM Uyumlu

Bu sayfada 2016 YGS puan ve sıralama hesaplama (ösym ile uyumlu olacak şekilde), YGS puan ve sıralama hesaplama programımız ve YGS hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını öğrenme ve YGS puanve sıralama hesaplama uygulamamız ve genel olarak YGS hakkında yorum yapma hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Şayet bu uygulamamızı beğendiyseniz sayfanın en altında yer alan sosyal medya paylaşım tuşlarıyla sayfayı sosyal medyada paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Benzer Hesaplamalar:

YGS Puan Hesaplama Bloğu

Sınav Test Verilerini Giriniz

Test AdıDoğruYanlışNet
Türkçe:
Sosyal Bilimler:
Temel Matematik:
Fen Bilimleri:
Diploma Notunuz: 0-100 arası
Senaryo Adı:

Bu uygulamayı sitenize ekleyin!

YGS Puan ve Sıralama Hesaplama ve YGS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

YGS nedir?

YGS, Yükseköğretime Geçis Sınavının kısa adıdır. Yükseköğretime Geçis Sınavı ÖSYM tarafından yapılan iki aşamalı ÖSYS'nin (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) ilk aşamasıdır. Bu sınavın ikinci aşaması ise LYS'dir (Lisans Yerleştirme Sınavı).

2016 ÖSYS Kılavuzunda açıklandığı üzere YGS’de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç). YGS puanı 150’nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır.

YGS’de 150,00000-179,99999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebileceklerdir. Bu adayların LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır. Sadece YGS puanlarından en az biri 180 ve daha üzerinde olan adaylar, LYS’lere girme hakkı kazanacaktır. YGS’de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir.


YGS puanı nedir? YGS puan türlerini açıklarmısınız?

YGS puanı YGS'ye giren adaylardan sınavı geçerli sayılanlar için hesaplanan puandır. Sınavın geçerli sayılabilmesi için YGS'de en az iki testin ham puanı 0,5 veya üzerinde olmalıdır. YGS puan türleri YGS sınavında yer alan testler olan Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik, Fen Bilimleri testlerine göre farklı ağırlıklarla ağırlıklandırılmış YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları olup, bu puan türlerine göre 100 üzerinden testlerin nasıl ağırlıklandırıldığı aşağıdaki tabloda sunulmuştur:

Test Adı / Puan TürüYGS-1YGS-2YGS-3YGS-4YGS-5YGS-6
Türkçe 20 20 40 30 37 33
Sosyal Bilimler 10 10 30 40 20 10
Temel Matematik 40 30 20 20 33 37
Fen Bilimleri 30 40 10 10 10 20
TOPLAM 100 100 100 100 100 100

YGS testlerinin ham puanları (netleri) nasıl hesaplanıyor?

YGS testlerinin ham puanları her bir test için doğru cevap verilen soru sayısından yanlış cevap verilen soru sayısının dörtte birinin çıkarılması suretiyle hesaplanmaktadır. Örneğin Türkçe tesinde 32 doğru 5 yanlış yapan bir adayın Türkçe ham puanı aşağıdaki şekilde hesaplanabilir:

Türkçe Ham Puanı = 32 - (5 / 4) = 30,75


Bu uygulamada hesaplanan YGS puanlarına okul puanım dahil mi?

Diploma Notu kutusuna diploma notunu girmeniz durumunda sonuç tablosunda YGS ham puanlarının yanında yer alan Yerleştirme Puanı ve Ek Puanlı Yerleştirme Puanı sütunlarında her bir puan türü için okul puanınızın da dahil edildmiş olduğu yerleştirme puanlarınızı da görebilirsiniz.


YGS puan hesabında hangi yıl verilerini baz alıyorsunuz?

YGS puan hesaplama uygulamamız 2016 yılında ÖSYM tarafından açıklanan sayısal bilgilere göre güncellenmiştir. 2016 YGS sınavında ortalamalar yükseldiği için aynı netlerle 2015 YGS sınavından alınan puana kıyasla 2016 YGS puanları, puan aralığına göre değişmekle birlikte yaklaşık 3 ila 10 puan daha düşük hesaplanmaktadır. Ancak, YGS puan hesaplama uygulamamız 2016 YGS ortalama ve standart sapmalarına göre güncellendiği için 2016 YGS sınavına giren adaylar kendi doğru ve yanlış verilerini girerek hesaplama yaptıklarında çıkan sonuçların 2016 YGS sınavında aldıkları puanlarla çok yakın olduğunu göreceklerdir. Dolayısıyla, burada yapılan hesaplamar 2016 YGS sınav sonuçları temel alındığında ÖSYM tarafından yapılan puan hesaplamasıyla tam uyumludur.


2016 yılı için YGS sıralama hesaplama işlemini nasıl yapıyorsunuz?

YGS sıralaması yerleştirilmek istediğiniz programların hangileri olabileceğini değerlendirmek açısından puan düzeylerinden çok daha önemlidir. Bu nedenle sitemize YGS sıralama hesaplama özelliği de eklenmiştir. YGS sıaralama hesaplama modelimiz ÖSYM tarafından açıklanan son üç yıla (2013, 2014, 2015) ait yığınsalları ve standartlaştırılmış ağırlıklı puanları dikkate alarak sitemiz tarafından hesaplanan puana göre başarı sıralamalarını otomatik olarak hesaplamaktadır. Matematiksel hesaba dayandığından sonuç olarak her bir puan için tek bir sıralama hesaplanmaktadır. Ancak burada hesaplanan sıralamaları aralığa çevirmek isterseniz +/- % 15 oranını uygulayabilirsiniz. Peki bu sıralamalar ne kadar gerçekçi derseniz matematiksel bir modele dayandığı için biz burada hesaplanan sıralamaların gerçek YGS sıralamalrına yakın olacağına inanıyoruz. Ama yine de hesaplanan sıralamanın sadece bir tahmin olduğu da unutulmamalıdır.


Bu uygulamanın özelliklerinden bahsedermisiniz?

Bu uygulamada emsal hiçbir YGS puan hesaplama sayfasında olmayan senaryo hesaplama özelliği bulunmaktadır. Yani bir oturumda netlerizde küçük değişmelerin olduğu farklı senaryolara göre YGS puanlarınızın nasıl değişeceğini hesaplama imkanınız bulunmaktadır. Senaryo sekmeleri en az iki senaryo hesaplatıldıktan sonra görünür hale gelecektir. Hesaplattığınız senaryolara Senaryo Adı veri giriş kutusunu kullanarak isim verebilirsiniz. İsim vermemeniz durumunda seanryolar "Puan 1", "Puan 2", "Puan 3" şeklinde otomatik oalrak isimlendirilecektir. Bir oturumda 5 farklı puan senaryosu hesaplama imkanınız bulunmaktadır. Beşinci senaryodan sonra yeni bir senaryo hesaplattığınızda ilk heaplatılmış olan senaryo hafızadan silinerek son hesaplattığınız senaryo son sıraya eklenecektir. Ayrıca yine emsal sitelerin hiçbirisinde olmayan bir ek özellik olarak hesaplattığınız bütün senaryolara ilişkin bilgiler dosyanın ayrı sayfasında olacak şekilde hesaplama sonuçlarını sonuç tablosunun hemen altında yer alan excel simgesine tıklayarak excel dosyası olarak indirebilme imkanını da sizlere sunuyoruz.


YGS Puan ve Sıralama Hesaplama Hakkında Yorum Yapın!

YGS Puan ve Sıralama Hesaplama ile İlgili Aramalar

 • ösym ygs puan hesaplama motoru
 • 2016 ygs konuları
 • 2016 ygs soru dağılımı
 • ygs lys puan hesaplama 2016
 • 2016 ygs puan hesaplama indir
 • 2016 üniversite taban puanları
 • 2016 ygs başvuru tarihi
 • ygs 2016 puan hesaplama
 • ygs 2015 soruları
 • ösym
 • 2016 ygs lys puan hesaplama
 • 2015 ygs puan hesaplama
 • 2015 ygs sonuçları
 • YGS Puan ve Sıralama Hesaplama
 • Ek Puanlı YGS Hesaplama
 • Kaç Net Kaç Puan
 • ygs net hesaplama
 • ygs hesapla
 • 2016 ygs hesapla
 • 2015 ygs hesapla
 • ygs puan hesapla
 • ygs net hesapla
 • ygs puan hesaplama tahminhesap
 • ygs puan hesaplama fem
 • ygs puan hesaplama sorubak
 • 2016 ygs puan hesaplama ve sıralama
 • 2016 ygs puan hesaplama okul puanıyla